Protože jsem poznal žízeň touhy,vyhloubil jsem studnu,aby z ní mohli pít i jiní.E.T.S.

Únor 2011

Wabi Ryvola 28.2.2011

28. února 2011 v 3:00 | WabiJoe a Jardočka
Dnes si připomínáme již 16. Smutné výročí odchodu kamaráda a písničkáře Wabiho Ryvoly.
Výstižnou tečkou za jeho bouřlivým a zároveň obdivuhodným životem jsou slova královéhradeckého rozhlasového redaktora a folkového pábitele Václava Součka: "Hodně se dival s nadhledem člověka, kterému celý život protéká voda mezi neobratnými prsty. Od svého bráchy byl severněší, drsnějši a písničky stloukal po kovářsku. Zapsali ho mezi klasiky už po třicítce a lidi mu odpouštěli všechno, včetně rumu v žíle. Bral život hákem a harpunou. Pronásledoval umanutě svou bílou velrybu, až ho dostala... Wabi Ryvola. Achab... Teď by se ten rum hodil. Nějak mě škrábe v krku"

Parmazán 21.2.2011

21. února 2011 v 3:43 | WabiJoe a Jardočka
Dnes slaví své narozeniny, Ivan Parmazán Suchel.
Přejeme všechno nejlepší do Kalifornie a ať se Ti všechno vyplní, co si přeješ.

Tři a půl Band

20. února 2011 v 4:30 | Paňák
Jak se našel Band.
Bylo nebylo, za první vlády Venci Klausů se v šenku u " Černé Máry", pro ty později, za Husáka narozené restaurace "Na Zelené", občas scházeli různí lidé, ať muzikanti nebo i ti co to o sobě tvrdili, a společně muzicírovali od stolu a plných půllitrů v různých skupenstvích člověčenství i střízlivosti. Až tudlenc, na čarodějnice v roce 2006, se sešli pro obveselení dítek a buřtů chtivému doprovodu Děd, Jaryn, Vlčák a Chroust a jelikož jimi prováděná produkce měla příznivý ohlas, začal se tento spolek scházet častěji. Bohužel, vzhledem k zaneprázdnění basáka Ládi "Chrousta" nebylo muzicírování a tím i přísun zlatavého moku pravidelný, čímž trpěl zbytek mužstva. V lednu roku 2007, myslím že na Vratislava, se s cela náhodou "Na Zelené" při akci chlapů bývalé Poldovky sešel bendžista Děd s houslistou Čahounem, a co čert nechtěl, dorazil s kytarou i Jaryn. Stálý host šenku Míla "Vlčák" byl metelesku blesku poslán pro mandolínu a už se hrálo. Dobrej večer to byl, a že prý jest-li chceme založit kapelu, že hned vyhlásí konkurs na název, neb jinak se do světových hudebních žebříčků nedá dostat. Na základě hlasování již notně nestřízlivých poradců byl z přehršle dobrých, blbých a nemožných titulů vybrán název
"Tři a půl Band" s nejapnou narážkou na vzrůst našeho houslisty. Další hraní dobrý, ale bez bubnů a basy žádná armáda dlouho nevydrží a proto byl osloven kamarád Martin "Jizva", zda by ty čtyři struny nechtěl za "Chrousta" tahat on. Slovo dalo slovo a na čarodějnice dne 30.4.2008 zahrála a byla slyšet, i díky Zemanovým bedýnkám, nová kapela Tři a půl Band (pro numerology 3 a ½ Band) v sestavě Jaryn "Kuky" Peltán - kytara, Míla "Vlčák" Vlček - mandolína, Petr "Děda" Holeček - banjo, Vlasta " Čahoun" Hanzlík - housle a Martin " Jizva" Zeman - basová kytara.
Jak šel čas, začala kapela jdoucí za slávou, hrát i mimo domovskou scénu "Na zelené". Při hraní na různých akcích, od oslav narozenin až po svatby a zábavy, vznikl znenadání problém. Míla "Vlčák" stále častěji hrál zády k obecenstvu či pod stolem a odmítal vylézt na podium. Nejprve jsme mysleli na utajení jeho hmatových stupnic a jiných fines, ale jeho neochota dát se všanc posluchačům lačnících po našem umění ostře kontrastovala s naprostou bezelstností a naivitou ostatních členů kapely, a tak, se slzou v oku, jsme se v únoru roku 2010 s "Vlčákem" rozloučili. Na náš konkurz na mandolinistu se drze přihlásil kytarista Pavel Řepa až z daleké Prahy, ale vzhledem k dvěma kytarám v kapele hledání dalšího nástroje pokračovalo až do července 2010, kdy se k nám při hraní na FC Rozdělov nenápadně přidal, nyní již stalý člen kapely, Dan "Kouba" Kouba - hráč na dobro.
Vzhledem k rozrůstajícímu se klubku drátů, kabelů, přepínačů, krabiček a zesilovačů byla ke spolupráci na ozvučení kapely přizvána Hana "Kelišová" Hájková a pro potřeby obrazové a zvukové presentace Petr "Paňák" Panenka.
Z důvodu rozdílnosti povah a oblíbenosti různých hudebních směrů, nenašla kapela do dnešních dnů svůj žánr, a tak produkuje směs traditionálů, old taimů i dřevního bluegrassu a před dětským publikem se nestydí za pecky z televizních pohádek. Hledání stylu došlo tak daleko, že ke spolupráci s kapelou byli vyzváni takový mistři, jako trumpeťák Jirka Chochola ( jooou, to byl dixík), který měl takovej fuk, že i přes tlumítko si "Čahoun" pochvaloval jak konečně výtečně slyší co kapela hraje. Další přizvaní, kteří si s námi jako hosté zahrají dodnes, jsou Radim Davídek - mandolína střídající se s dalším mandolinistou Alešem Dadokem, nebo zaskakující Wabi Joe na kontrabas.
V roce 2010 byla kapela neznámými kamarády nominována do soutěže Kladenský Otík, kde se umístila na 26 místě z 92 zúčastněných, což je úspěch, který si prý ani nezasloužíme.
Výskyt kapely : Kladenské kluby a hospůdky a dále jižní Čechy, konkrétně "Na Zelené, Na Kárance, Zimní stadion, U Dvořáků, U Darka, U Červeného buku, Pastýřka, Na Půdě, FC Rozdělov, Country club Bajkal, Country Steak Haus a Písečná Smoleč,
takže ahoj, a těšíme se na Vás


Fota jsou na adrese: 3 & 1/2 Band

Hlubočepský festival 2011

19. února 2011 v 7:13 | WabiJoe a Jardočka

Zdravím všechny příznivce country, bluegrassu, folku a podobných žánrů.
V sobotu dne 5.března 2011 pořádám už 7. ročník Hlubočepského festivalu.
Začátek je plánován na 16:00.
Těší se na Vás 7 přihlášených kapel.
Festival se tradičně koná ve velkém sále Besední restaurace, Slivenecká 7, Praha 5, Hlubočepy.
Spojení: autobusy 104 a 120 na trase Na Knížecí - Barrandov, stanice Hlubočepská.
Novinkou je DOBROVOLNÉ VSTUPNÉ.
Občerstvení je jako tradičně zajištěno.
Festival doprovází výstava fotografií Drahušky Šmídové.

Sváťa Vacek
www.agenturaerika.cz

MyšMASH ve Strádonicích 18.2. 2011

17. února 2011 v 2:21 | JÉŇA AULICKÝ

Krásný den Přátelé!
Připomínám,že v pátek od 19h hrajeme ve Strádonicích v hospodě na sále.
Srdečně vás zveme na Taneček.

Za kapelku MyšMASH
JÉŇA AULICKÝ

ORANŽOVÝ EXPRES

15. února 2011 v 6:43 | Pavel
Děkujeme Pavlovi za nádherný článek, který vysvětluje různé třenice, kolem této písně.

ORANŽOVÝ EXPRES - ORANGE BLOSSOM SPECIAL

Na LP desce "Greenhorns ´71" je na straně "A" v pořadí jako poslední - šestá skladba -
zařazena písnička "Oranžový Expres". Pojďme se na chvíli podívat do historie a dozvědět se o téhle písničce více. Za text dostal Jan Vyčítal na 2.ročníku Folk a Country festivalu cenu. Jedná se samozřejmě o českou verzi celosvětově známé a dnes již legendární americké skladby "Orange Blossom Special".

Je považována za nejznámější "houslovou" countryovou písničku 20.století a hráli či natočili ji stovky, možná tisíce zpěváků, zpěvaček a skupin na celém světě. Písničku "Orange Blossom Special" složil v roce 1938 houslista Ervin Thomas Rouse (1917 - 1981) a text napsal spolu se svým bratrem Gordonem Rousem. Společně ji také v roce 1939 poprvé nahráli. Děti E.T.Rouse vzpomínají, že jejich otec byl vynikající houslista ale také velmi dobrý kytarista a písničky skládal právě s kytarou. Píseň dosáhla obrovské popularity, dalo by se říci, že v USA téměř "zlidověla". Je známá pod "familierní" zkratkou "The Special". "Otec Bluegrassu" Bill Monroe se svou skupinou z ní udělali hit již v roce 1941 a hodně ji proslavil také Johnny Cash, který podle ní pojmenoval své album vydané v roce 1965. V roce 2008, na památku 70.výročí od vzniku písničky, byla v blízkosti rodného domu E.T.Rouse v Craven County v Severní Karolíně umístěna pamětní deska s informací, že se zde narodil autor této písničky.

Ervin Thomas Rouse měl sklony k alkoholismu a trpěl schizofrenií. Na sklonku života žil na jihu Floridy (v oblasti Everglades) a hrával na housle po klubech a po ulicích za pár drobných, přestože měl v bance uložen poměrně velký balík peněz. Nestaral se ani o to, že jeho přítel z mládí, jiný známý countryový houslista Robert Russell Wise přezdívaný "Chubby" (1915 - 1996) si začal přisvojovat autorství "Oranžového Expresu". Rouse a Wise dříve často pobývali spolu. Wise, který hrál postupně v mnoha různých skupinách, například v kapele Billa Monroea, s Flattem a Scruggsem, v doprovodné skupině Hanka Snowa a později ve skupině Grateful Dead, později neustále opakoval historku, podle které složil "Oranžový Expres" on, ve spolupráci s Rousem. Jednou v noci v Jacksonville byli údajně opilí a šli se společně podívat na nádraží na luxusní rychlík s novou dieselovou lokomotivou. Byl to tak silný zážitek, že se domluvili, že o tom napíšou písničku, která prý vznikla krátce poté, asi během dvaceti minut, Chubbyho bytě.

Teď jenom pro zajímavost trochu odbočíme k faktům: Oranžový expres byl název rychlíkového vlaku který pravidelně jezdil na trase z New Yorku do Miami. Historické údaje hovoří o tom, že Orange Blossom Special byl provozován ve spolupráci dvou železničních společností: Sea Board Air Line Railroad a Pennsylvania Railroad. Oranžový Expres jel poprvé 21.listopadu 1925 a naposledy 12.dubna 1953. Byl to velice luxusní vlak s těžkými spacími a jídelnímy vozy značky Pullman. V tomto vlaku nebyly nikdy zařazeny moderní stříbrné aerodynamické vagony. Jestliže Chubby vyprávěl, jak právě tyhle vagony udělaly na oba houslisty obrovský dojem, museli by vidět nejspíše jiný rychlík, jménem "Silver Meteor". Ten také stavěl ve stanici "Jacksonville Seaboard Railroad Station", kam se na něj šli údajně té noci podívat.

Johnny Cash, který písničku také hodně proslavil, se zajímal o historii jejího vzniku. Když se ho ptali na výsledky jeho pátrání, řekl v jednom rozhovoru, že Chubby je vynikající houslista a jeho verze "Orange Blossom Special" je skvělá ale že autorem byl skutečně E.T.Rouse. Podle Johnny Cashe v 60-tých letech tuhle písničku hráli a nahrávali v USA snad všichni, mnoho lidí si připisovalo její autorství a nikdo nevěděl kdo ji vlastně složil. Cashovi o tom vyprávěla jeho tchyně Maybelle Carter, která na jeho otázku odpověděla, že ví naprosto jistě, že autory jsou bratři Ervin a Gordon Rousovi. Johnny Cash později oba bratry na Floridě vyhledal, představil je dokonce publiku na jednom ze svých koncertů a dal Ervinovi příležitost si společně Oranžový Expres zahrát. S Cashem hrál mnohokrát tuhle skladbu také Chubby Wise. Spisovatel Randy Noles se o život E.T.Rouse také zajímal a vše co zjistil o písničce popsal ve své knize "Fiddler´s Curse". Napsal, že nepravdivou historku o spoluautorství písničky vyprávěl Chubby Wise lidem kolem sebe ve svém životě tolikrát, až jí snad i sám uvěřil. Celou historii popsal Randy Noles znovu podrobně v roce 2002 v knize "Orange Blossom Boys: The Untold Story of Ervin T. Rouse, Chubby Wise and the World´s Most Famous Fiddle Tune".

Ale teď již dost historie, nejlepší bude když si tuhle krásnou skladbu v jejím až neskutečném počtu verzí poslechneme. Stránky "YouTube" Vám na dotaz "Orange Blossom Special" nabídnou přes 4.500 výsledků
a při hledání českého "Oranžového expresu" máte také velký výběr různých verzí. Anebo si pusťte některou z nahrávek z "domácích zdrojů". Věřím, že "Oranžový expres" má na nějakém "hudebním nosiči" ve své sbírce doma snad každý tramp! Přeji příjemný poslech!
Pavel.

T.O. TRAMP BOYS

11. února 2011 v 21:33 | Dewi
T.O. TRAMP BOYS

Osadu založilo 8. května roku 1959 na Berounce pod Červánkem poblíž Žloukovic pět kamarádů - Vlčák, Špacír, Dewi, Zelený Jed a Bátožník. Tuto událost připomíná pět hvězd na osadní vlajce.
Parta se toulala povodím Berounky ( Stará řeka), Kačáku, Vltavy ( Velká řeka ), Sázavy ( Zlatá řeka ), říčky Kocába ( Hadí                                      
řeka ), po Brdech, Beskydech a pod. a navázala přátelství s řadou osad.

Na ,,Skále úmluvy" byl šerifem zvolen Dewi.
Osadu tvořili dobří kamarádi: Vlčák, Špacír, Dewi, Bátožník, Zelený Jed, Hanka 1, Kořínek, Forbes, Ema, Hanka 2, Kaňkura, Tom, Ďuzna ( později zástupce šerifa ), Dědek, Lepa, Ajťa, Šury, Šňůrka, Očko a Nudla Krajánek.

V roce 1969 odchází Vlčák do Švýcarska a Špacír do Kanady, později do USA.
V roce 1969 se Dewi stává čestným členem ostravského Tramp klubu.
V roce 1969 osada vydává časopis ,,HOBO".
V témže roce pořádá 1. Fekálnické hry, které se díky Ďuznovi konají dodnes!     
Večery u ohňů zpestřuje osadní kapela a kamarádi ze spřátelených osad.
V ,, Pacifik expresu" vychází obsáhlý článek od Karla Sehnoutky doplněný řadou fotek o T.O. Tramp Boys.
"Tramp" otiskuje Dewiho rozhovory s Jendou Kordou a Wabim Ryvolou. Kreslí a píše do řady trampských časopisů a v roce 1971 v celostátní soutěži ,,Trapsavec" obsazuje druhé a třetí místo.
Díky dobré partě kamarádů prožila osada TRAMP BOYS řadu úspěšných let!

Kamarádi Vlčák, Zelený Jed a Kořínek bohužel již nejsou mezi námi. Odešli tam, odkud není návratu!
V pozdějších letech se osada rozchází a část kamarádů pod vedením Ďuzny zakládá osadu Somráci. V roce 1974 odchází Dewi do bluegrasové skupiny ,,Fechtýři".

Orange Blossom Special

10. února 2011 v 1:15 | WabiJoe a Jardočka
Máme zde jednu unikátní nahrávku. Od skupiny Močálové.
Poskytl nám ji kamarád Čimon a je to skutečný unikát, protože je, někdy ze 70.tých let minulého století. Na fotografii v písni jsou umělci, kteří tuto píseň nahráli. Kdo je pamatuje, jistě pozná
i charakteristickou průpovídku jejich fidléra.(sedí na plotě) Bohužel více jejich fotografií nemáme,
tak jsme doplnili vláčky. Z leva jsou: Říman, Long, Ignác,Čimon, Petr Jícha a Begy.
Kvalita zvuku, vhledem k věku nahrávky je nevalná, ale i laik pozná, že chlapci umí.
Přejeme krásný poslech.

Václav Černohorský - 61.

9. února 2011 v 5:28 | WabiJoe a Jardočka
Dnes by oslavil, své 61. narozeniny, kamarád, tramp a vynikající banjista, Vašek Černohorský.

Pája Trhlík 19.2. 2011

9. února 2011 v 0:49 | WabiJoe a Jardočka
Dne 19.2. 2011 se uskuteční , již tradiční setkání u pomníčku Páji Trhlíka, v Řevníčově u Rakovníka.
Odjezd vlakem z Kladna je po 8. hodině ranní, směr Rakovník.